ERP چیست؟

شرکت های در حال رشد در نهایت به مرحله ای می رسند که دیگر صفحات گسترده برایشان مؤثر نیست و کارایی لازم را ندارد. این همان جایی است که نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی وارد عمل می شود: سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی یا به طور مخفف ERP اطلاعات کلیدی کسب و کار را جمع آوری و سازماندهی می کنند و به سازمان ها کمک می کنند تا فعالیت های مؤثر و کارآمدی انجام دهند.

بیشتر متخصصان و کارشناسان کسب و کار اصطلاح ERP را شنیده اند، اما ممکن است دقیقاً ندانند که نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی چه کاری می تواند برای تیم های آن ها انجام دهد.

 

برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) چیست؟

در واقع، یک ERP، برنامه ای است که فرآیندهای تجاری را به صورت خودکار انجام می دهد، و با استفاده از یک پایگاه داده مرکزی که ورودی ها را از بخش های مختلف از جمله حسابداری، تولید، زنجیره تامین، فروش، بازاریابی و منابع انسانی (HR) جمع آوری می کند، بینش و کنترل های داخلی را فراهم می کند.

هنگامی که اطلاعات در آن پایگاه داده مرکزی جمع آوری می شود، رهبران چشم اندازی کسب می کنند که به آن ها این توانایی را می دهد تا سناریوهای مختلف را تجزیه و تحلیل کنند، پیشرفت های فرآیند را کشف کنند و به شکل قابل توجهی بهره وری را افزایش دهند. این به معنای صرفه جویی در هزینه و بهره وری بهتر است زیرا افراد زمان کمتری را برای جستجوی داده های مورد نیاز صرف می کنند.

نرم افزار ERP که متناسب با نیازهای یک کسب و کار شخصی ساخته شده، به طور چشمگیری مثمر ثمر واقع می شود و نتیجه بخش است، و این سیستم ها را به ابزاری مهم برای شرکت های مختلف و در هر اندازه ای، تبدیل می کند. بسیاری از شناخته شده ترین و موفق ترین شرکت های جهان در ربع قرن گذشته به ERP متکی بوده اند. اکنون، این نرم افزار را می توان پیکربندی و قیمت گذاری کرد تا پاسخگوی نیازهای کسب و کارهای بزرگ باشد.

به زبان ساده، یک سیستم ERP کمک می کند تا در یک سازمان، افراد، فرایندها و فناوری متحد شوند.

ERP چیست؟

نکات کلیدی

ERP یک نرم افزار مهم تجاری است که اطلاعات را از بخش های مختلف در یک پایگاه داده مشترک جمع آوری می کند، رهبران را قادر می سازد تا مسیر پیشرفت یک شرکت را با استفاده از یک چشم انداز واحد کنترل کنند.

سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی عملکردهای مهم تجاری مانند امور مالی، تولید، مدیریت موجودی و سفارش، ارتباط با مشتری، فروش و بازاریابی، مدیریت پروژه و منابع انسانی را یکپارچه و متحد می کنند. یکی از ویژگی های مهم آنالیز دقیق و گزارش دهی در مورد هر بخش است.

ERP می تواند با فراهم آوردن چشم اندازی که فرآیندهای ناکارآمد را برجسته می کند و فرصت های رشد را آشکار می کند، موجب صرفه جویی قابل توجه ای در وقت و هزینه می شود.

چندین مدل پیاده سازی و استقرار برای نرم افزار ERP وجود دارد، از جمله در محل، ابری و ترکیبی. در حالی که ERP ابری در سال های اخیر بسیار محبوب شده است، ولی بهترین روش بستگی به نیاز شرکت دارد.

 

سخن پایانی

برنامه ریزی منابع سازمانی – که توسط شرکت تحقیقاتی گارتنر در سال ۱۹۹۰ ساخته شده است – می تواند مفهومی گیج کننده باشد زیرا ERP یک برنامه مستقل نیست. ERP  دسته ای از نرم افزارهای تجاری است. سیستم های ERP ماژول های مختلفی را شامل می شوند که هر کدام یکی از نیازهای خاص کسب و کار را برطرف می کنند. به عنوان مثال، شرکت های محصول محور معمولاً ماژول هایی برای حسابداری، مدیریت موجودی و سفارش، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و در صورت تولید یا مونتاژ محصولات، ماژول هایی برای تولید دارند. کسب و کارهای خدماتی ممکن است از ماژول های حسابداری، مدیریت پروژه، اتوماسیون خدمات حرفه ای و CRM استفاده کنند.

 

منبع:

www.netsuite.com

 

مطالب مشابه

پیام بگذارید